Providing you the best range of u shaped baffle louvers, metalium h-3 exterior sun louvers, metalium p-50 u shaped baffle louvers and p75 baffle louvers with effective & timely delivery.
₹ 116 / sq ft Get Latest Price
| Dimensions | 100 x 25 x 100 mm |
| Color | Grey |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Sound Reflectors |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 0.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
We have marked a remarkable position in the market by offering the best quality array of U Shaped Baffle Louvers to our clients.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Home |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
| Color | Grey |
| Thickness | 5 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial, Residential |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 0.5 mm |
| Model | P-50 |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial Buildings |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
P75 Baffle Louvers shall be powder coated on visible surface with special Exterior Grade powder to enhance property of Fadedness Resistivity.
Krunal Shah (CEO)
Metalium Multi-Tech Products
Plot No 1 & 2, Survey No. 372, 385, 385/1, 384, 389/1, 373, RIDC, Rohissa, Amsaran, Mehmedabad - 387130, Kheda, Gujarat, India