Our range of products include metalium 150f linear metal ceiling, metalium 84c metal false ceiling, metal false ceiling and open z sapped screen metal ceiling.
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Material | GI |
| Thickness | 0.5 mm |
| Type | Concealed Grid |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Brand | Metalium |
| Provide Installation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Type | Metal |
Minimum order quantity: 170 sq ft
₹ 95 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Dimensions | 50x25 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | White |
| Type | Concealed Grid |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Brand | Metalium |
| Edge Profile | Square Edge |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Type | Metal |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Metalium 84C Metal False Ceiling shall be coil / Powder coated on external surface only. When two panels are to be joined, they shall be joined together by means of panel coupler suitable for 84C Panel.
₹ 72 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Grey |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Brand | Metalium |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Type | Metal |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 220 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Multi-color |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Metalium |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Type | Metal |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Krunal Shah (CEO)
Metalium Multi-Tech Products
Plot No 1 & 2, Survey No. 372, 385, 385/1, 384, 389/1, 373, RIDC, Rohissa, Amsaran, Mehmedabad - 387130, Kheda, Gujarat, India