Our product range includes a wide range of metalium u-shaped baffle wall cladding, metalium 84r metal cladding, metalium baffle wall cladding and metalium metal baffle wall cladding.
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Steel |
| Design/Pattern | Plain |
| Thickness | 0.5 mm |
| Built Type | Modular |
| Packaging Type | Box |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Commercial Buildings |
| Material | Metal |
| Design/Pattern | Plain |
| Thickness | 0.5 mm |
| Built Type | Modular |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Metalium 84R Metal Cladding shall be powder coated on single surface with special high quality Exterior Grade powder to enhance property of Fadedness resistivity.
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Warehouse |
| Material | Metal |
| Design/Pattern | Plain |
| Thickness | 0.5mm |
| Built Type | Modular |
| Packaging Type | Box |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Shop |
| Material | Metal |
| Design/Pattern | Plain |
| Thickness | 0.5 mm |
| Built Type | Modular |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Krunal Shah (CEO)
Metalium Multi-Tech Products
Plot No 1 & 2, Survey No. 372, 385, 385/1, 384, 389/1, 373, RIDC, Rohissa, Amsaran, Mehmedabad - 387130, Kheda, Gujarat, India