Leading Manufacturer of 24mm ceiling tiles, metalium make clip-in-tiles, metalium make aluminum ceiling tile, metalium metal ceiling tile, metal ceiling tile and metalium make lay-in-tile from Mehmedabad.
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Brand Name | Metalium |
| Usage | Commercial |
| Color | White |
| Thickness (mm) | 24 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Metalium |
| Color | White |
| Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 324 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Metal |
| Channel Type | Intermedial Channel |
| Size/Dimension | 2*2 |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Exposed Grid |
| Shape | Rectangular |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Provide Installation | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 Feet |
| Channel Type | Perimeter Channel |
| Thickness | 0.45 mm |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Concealed Grid |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Channel Type | Intermedial Channel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Concealed Grid |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 Feet |
| Channel Type | Intermedial Channel |
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Metal |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Exposed Grid |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness (mm) | 0.5mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
Metalium make Lay-In Tile 600 *600 mm are made from 0.4 / 0.45 / 0.5 mm TCT Galvanized Steels per IS-513 coil / powder coated on a continuous paint line with a flange on each end, which lay on the exposed "T" grid. The Tiles can be laid and easily removed without the aid of special tools.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Channel Type | Ceiling Angle |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Commercial |
| Type | Concealed Grid |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We have marked a remarkable position in the market by offering the best quality array of Aluminium Clip In Ceiling Tile to our clients.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Thickness | 20 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Metalium |
| Usage | Commercial |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 324 / Piece Get Latest Price
| Color | Grey |
| Usage/Application | Residential |
| Type | Concealed Grid |
| Shape | Rectangular |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness (mm) | 24 mm |
| Material Type | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Piece
We have marked a remarkable position in the market by offering the best quality array of 24mm Aluminium Ceiling Tile to our clients.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Dimensions | 575 mm x 575 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krunal Shah (CEO)
Metalium Multi-Tech Products
Plot No 1 & 2, Survey No. 372, 385, 385/1, 384, 389/1, 373, RIDC, Rohissa, Amsaran, Mehmedabad - 387130, Kheda, Gujarat, India