Manufacturer of a wide range of products which include sl-4 exterior sun louvers, p- 25 series u shaped baffle exterior louvers, baffle duct louvers, v-72 half oval exterior cladding, aluminium fixed louvers and sl-5 exterior sun louver.
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | SL-4 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | Metalium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Dimensions | 25mm Wide |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 0.5mm |
| Usage | Commercial Buildings |
| Shape | U Shaped |
Minimum order quantity: 100 sq ft
We have marked a remarkable position in the market by offering the best quality array of P- 25 Series U Shaped Baffle Exterior Louvers to our clients.
₹ 89 / sq ft Get Latest Price
| Size | 12 inch |
| Louver Type | Hinged |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
Baffle Duct Louvers shall be powder coated on visible surface with special Exterior Grade powder to enhance property of Fadedness Resistivity.
₹ 123 / sq ft Get Latest Price
| Louver Type | Adjustable |
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | V-72 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | Metalium |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 123 / sq ft Get Latest Price
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 0.65mm |
Minimum order quantity: 175 sq ft
₹ 110 / sq ft Get Latest Price
| Position | Exterior |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | SL-5 |
| Brand | Metalium |
| Thickness | 0.5 mm |
Krunal Shah (CEO)
Metalium Multi-Tech Products
Plot No 1 & 2, Survey No. 372, 385, 385/1, 384, 389/1, 373, RIDC, Rohissa, Amsaran, Mehmedabad - 387130, Kheda, Gujarat, India